W dobie komputerów i smartfonów coraz trudniej znaleźć dla dzieci interesujące i jednocześnie rozwijające zabawki. Najmłodsi coraz częściej tracą zainteresowanie standardowymi pluszakami, klockami czy lalkami a przez to trudniej utrzymać ich uwagę na dłużej. Właśnie dlatego idealnym pomysłem na prezent są zabawki interaktywne, czyli takie, które stymulują zmysły dziecka i wspierają jego rozwój poprzez wysyłanie odpowiednich bodźców. Do najpopularniejszych zabawek tego typu należą m.in. płaczące lalki, instrumenty muzyczne oraz maskotki, które mówią lub śpiewają. Wybór jest naprawdę duży, a to, na co się zdecydujemy, zależy od wieku i aktualnych potrzeb dziecka oraz od naszego budżetu.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. Jednak, aby to nastąpiło, musimy znaleźć takie zajęcie, które będzie go interesowało. W tym celu warto wybrać zabawkę interaktywną, gdyż maluch chętniej sięgnie po zabawkę, które się rusza, śpiewa czy błyska światełkami. Tego typu zabawka skuteczniej zachęci dziecko do aktywności, a przez to również do nauki, ponieważ od początku będzie wymagała od niego skupienia i zaangażowania. Maluch często musi skojarzyć i zapamiętać jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy, wcisnąć wskazany guzik lub coś powtórzyć. To z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na jego rozwój intelektualny, lecz także na motorykę.

W czasie wyboru zabawki interaktywnej należy kierować się kilkoma istotnymi sprawami. Po pierwsze zabawkę trzeba dopasować do wieku dziecka. Początkowo warto wybierać takie, które będą wspierać rozwój motoryczny dziecka. Na późniejszych etapach lepiej zdecydować się na zabawki, które pozytywnie wpłyną na jego intelekt. W czasie zakupów można kierować się sugerowaną przez producenta kategorią wiekową, ponieważ dość dobrze określa ona, u kogo najlepiej się ona sprawdzi. Ponadto zabawki interaktywne są tworzone z myślą o rozwijaniu konkretnych umiejętności. Jeśli kupimy niemowlakowi zabawkę, która uczy ubierania bucików, z pewnością nie przyniesie ona maluchowi żadnych korzyści. Dopasowując zabawki odpowiednio do wieku i możliwości dziecka, można uzyskać niesamowite efekty, gdyż dobrze dobrana zabawka interaktywna może nauczyć dziecko nazw kolorów i kształtów, cyferek, alfabetu oraz różnych piosenek i wierszyków. Dzięki zabawkom interaktywnym nauka od początku będzie kojarzyła się dziecku z dobrą zabawą i frajdą.