Energia, której używamy do zasilania naszych komputerów, oświetlenia naszych domów lub ogrzewania wody pod prysznicem, jest generowana przez naszą planetę. Jednak w miarę jak coraz bardziej eksploatujemy nasze zasoby naturalne, ulegają one wyczerpaniu. Mądre używanie energii w naszych domach i uczenie naszych dzieci oszczędzania energii pomoże nam wszystkim lepiej dbać o planetę.

Jak zachęcić dziecko do oszczędzania energii?

1. Nie trzeba wszędzie jeździć samochodem, rodzinny spacer do celu, jeśli jest on nieopodal, przejażdżka rowerem czy nawet przejazd komunikacją miejską jest bardzo ekologiczną praktyką i pomaga oszczędzać energię.

2. Włączaj światła, gdy naprawdę ich potrzebujesz, w międzyczasie wykorzystaj maksymalnie naturalne światło.

3. Naucz swoje dzieci, od najmłodszych lat, aby gasiły światła, gdy wychodzą z pokoju. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy i większość domu jest oświetlona niepotrzebnie. Gdy wychodzimy z domu, powinniśmy sprawdzić, czy nie zostało zapalone żadne światło. W https://www.arrange.pl przeczytasz o inteligentnym oświetleniu, które samo gaśnie.

4. Kiedy twoje dzieci są małe, idealne jest kąpanie ich w wannie, ponieważ nie są one wystarczająco stabilne, aby wziąć prysznic. Jednak gdy tylko zobaczysz, że bez problemu mogą stanąć pod prysznicem, zamień wannę na prysznic.

5. Naucz swoje dzieci wartości recyklingu. Poinformuj ich o różnych rodzajach recyklingu i o tym, gdzie należy wyrzucać śmieci w zależności od ich charakteru.

6. Gdy skończą oglądać kreskówki w telewizji lub ulubiony program, nie wyłączaj telewizora pilotem, ale wyłącznikiem. Wiele urządzeń nadal zużywa energię elektryczną, nawet gdy są wyłączone. Dobrym pomysłem jest odłączenie zasilania, jeśli telewizor nie ma przycisku pełnego wyłączenia.

7. Uczenie przez przykład jest najlepszym sposobem. Jeśli zostawiasz telefon komórkowy podłączony do ładowarki, mimo że skończył się ładować, jeśli otwierasz lodówkę na dłużej niż to konieczne, jeśli wkładasz do niej jedzenie, które nie wymaga utrzymania w chłodzie lub jeśli twój komputer jest zawsze włączony, trudno będzie im nauczyć się dobrych nawyków.

8. Twoje dzieci mogą pomóc ci w praniu i możesz wykorzystać ten moment, aby nauczyć ich innej sztuczki, aby zużywać mniej energii: nie używaj suszarki bębnowej, ale pozwól słońcu wysuszyć ubrania.

9. Sprawdź, czy masz w domu żarówki energooszczędne lub czy pozostały jakieś żarówki żarowe. Żarówki energooszczędne zużywają pięć razy mniej energii niż stare żarówki i mają do 15 razy dłuższą żywotność.